Magia wspólnej gry

Filmomaniak – gra dla miłośników kina

Jesteś miłośnikiem filmów? Chłoniesz je bez opamiętania w sali kinowej lub zaciszu własnego domu? Myślisz, że o kinematografii wiesz wszystko? Sprawdź się w grze „Filmomaniak”!

Czym jest „Filmomaniak”?

„Filmomaniak” to gra karciana wydawnictwa Sharp Games dostępna w ofercie Cartamundi. Pozwala mierzyć się z innymi miłośnikami kina (co najmniej 3, a maksymalnie 10 graczami) i sprawdzić swoją wiedzy na temat filmów – zarówno tych polskich, jak i pochodzących z zagranicy.

W sporym i solidnym pudełku znajdziemy dwie talie kart po 55 sztuk, klepsydrę odmierzającą 30 sekund i instrukcję obsługi.

Jedna z talii skupia się na filmach zagranicznych, druga na tych wyprodukowanych w Polsce. Na każdej z kart wypisano tytuł filmu, rok premiery, reżysera, aktorów grających główne role i ciekawostki dotyczące produkcji. Treść kart stanowi bazę do dalszej gry, której długość producent przewidział na ponad 3 minuty.

Z doświadczenia wiem jednak, że rozgrywka może trwać znacznie, znacznie dłużej.

filmomaniak

Gramy w „Filmomaniaka”

Niewątpliwą zaletą „Filmomaniaka” jest… praktycznie brak zasad dotyczących rozgrywki. Co prawda w instrukcji producent proponuje kilka wariantów zabawy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymyślać swoje własne. Dzięki temu każda rozgrywka może być zupełnie inna!

Najbardziej standardowy tryb gry to zabawa w zgadywanie tytułów filmów. Jeden z graczy opowiada o wylosowanym przez siebie obrazie. Może, ale nie musi posiłkować się informacjami z karty. Zadaniem reszty jest odgadnięcie tytułu i zapisanie go na kartce, nim w klepsydrze przesypie się piasek.

CZYTAJ:  Texas Hold’em - porady dla początkujących

Dalsze tryby wymagają już większego obeznania w tematyce filmowej. Na przykład w wariancie dla koneserów przy podpowiadaniu tytułów można posiłkować się wyłącznie nazwiskami aktorów, reżysera i datą premiery, z kolei przy wariancie mistrzów gracz losujący kartę może przeczytać wyłącznie zapisaną na niej ciekawostkę.

„Filmomaniak” pozwala zarówno na zabawę indywidualną, jak i na walkę o punkty między dwiema drużynami. A jeśli zgadywanie tytułów filmów w tradycyjny sposób przestanie być ekscytujące, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy pomocy kart do gry nieco się rozruszać, rozgrywając partię… kalamburów!

Tak, taka możliwość również istnieje i została bardzo intensywnie przetestowana.

filmomaniak

Opinie o grze

„Filmomaniak” to gra dla prawdziwych filmożerców – taki podtytuł widnieje na opakowaniu i jest w tym sporo prawdy. Do rozgrywki (zwłaszcza w trybach dla koneserów i mistrzów) wymagana jest bowiem niemała wiedza filmowa.

Największym plusem „Filmomaniaka” jest różnorodność trybów gry i możliwość  tworzenia własnych zasad rozgrywki.

Całość prezentuje się niezwykle schludnie, treść na kartach jest dobrze widoczna, a same kartoniki na tyle wytrzymałe, że bez problemu zachowały się w idealnym stanie mimo przeprowadzenia kilku niezwykle intensywnych rozgrywek z ich udziałem.

„Filmomaniak” stanowi doskonałą rozrywkę dla każdego, kto choć trochę interesuje się kinem i uwielbia spędzać wieczory na dobrej zabawie ze znajomymi.

CZYTAJ:  W jakie gry zagrają seniorzy?
Autor: Redakcja, 22 sierpnia 2018