Magia wspólnej gry

Cechy dobrego gracza

Planszówki to nie tylko relaks i zabawa. Cechy, dzięki którym zwyciężasz na planszy, to również te, które charakteryzują strategów, sportowców lub wytrawnych graczy korporacyjnych gierek. Determinacja, cierpliwość, nastawienie na cel i chęć zwycięstwa to cechy dobrego gracza. Co jeszcze pomaga w rozgrywkach na planszy?

Kreatywność

Wyobraźnia to podstawowa cecha dobrego gracza. Bez niej ani rusz. Skąd wiadomo, jakie kroki podejmie przeciwnik? Otóż w grach strategicznych konieczne jest przewidywanie ruchów oponenta, wyprzedzanie jego posunięć, zastawianie pułapek. Analizowanie jego stylu gry pozwoli rozgryźć jego strategię. Zaś dzięki kreatywnemu podejściu sam masz fory, bo twoje działania nie są przewidywalne i łatwe do rozszyfrowania. Najwspanialszą lekcją kreatywnego myślenia i analizy od stuleci pozostają rozgrywki szachowe, ale gier, które ćwiczą kreatywność, znajdziesz na sklepowych półkach o wiele więcej. I to dla każdej grupy wiekowej. Ćwiczenie kreatywnego myślenia przyniesie rezultaty nie tylko w postaci wygranych rund na planszy.

Analiza

Dobry strateg ceniony jest nie tylko podczas działań wojennych. Umiejętność analizy to cecha, którą powinien posiadać gracz, ponieważ przydaje się ona od gry w bierki przez Monopoly aż po najbardziej skomplikowane tytuły. Ale nie tylko. Warto na planszy ćwiczyć kompetencje, które zdają egzamin także w codziennym życiu. Gry, które wymagają nieustannego przewidywania ruchu przeciwnika i oceny ryzyka, to doskonały sposób na ćwiczenie analitycznego i strategicznego myślenia. Prawdziwy smak gry to rywalizacja z godnym przeciwnikiem.

shuffle go, monopoly

Planowanie

Planowanie strategii i taktyki pozwalającej uzyskać przewagę nad przeciwnikiem jest nieodzownym elementem gier nie tylko strategicznych. Wszak rywalizacja nad planszą to planowanie nie tylko własnych ruchów, ale także analizowanie i przewidywanie planów przeciwnika. Chaotyczne i przypadkowe posunięcia graczy rzadko prowadzą do zwycięstwa, ale za to umiejętność planowania to cecha, która pozwala konsekwentnie zmierzać do celu, umiejętnie reagując na okoliczności gry, które pojawiają się w czasie jej trwania.

CZYTAJ:  Gry, które ćwiczą pamięć

Poczucie humoru

Strategia, analiza, planowanie, kreatywność – plansza może przywoływać w takim kontekście skojarzenie z polem bitwy, a gra to w końcu zabawa. Wydawać by się mogło, że to, czy dobry gracz ma poczucie humoru, jest bez znaczenia – tylko z pozoru. Podbite królestwa, przegrane rundy lub bankructwa uczą rywalizacji, smaku zwycięstwa i goryczy porażki, które łatwiej przyjąć z poczuciem humoru.

Autor: Redakcja, 16 listopada 2018
  • 1
  • Tomasz Jarmoliński

    Dodał bym jeszcze umiejętność budowania klimatu i historii. W grach ameri to niby standard ale wielu graczy gra by tylko wykonać jakiś rzut czy test bez czytania fabuły karty. Ale również w grach euro umiejętność dostrzezenia fajnych zależności mechaniki do fabuły jest bardzo cenna. Jako przykład dam grę clank. Jedna z plansz w dodatku z zalanymi korytarzami ma ścieżkę gdzie gdy nią pójdziemy czeka nas dodanie trzech clankow. Niby nic dziwnego. Tak sobie wymyślił autor. Ale po przyjrzeniu się widać że to klasyczny skok na bombę do wody:-) wielki plusk i hałas. I takie smaczki dodają grze dodatkowej warstwy. A przecież gry planszowe to głównie gra wyobraźni.
    Kolejna cecha to umiejętność przepisywania i pozwolenie na radość dla wygranego. Nie kończymy gry gdy już nie mamy szans wygrać tylko pozwalamy cieszyć się z gry temu komu udało się wygrać. Tutaj dochodzi też aspekt umiejętnego wygrywania. Nie powinno się udawać boga i każdego kto przegrał wyśmiewac. Bo to tylko gra.
    I takich współgracz sobie i wszystkim życzę:-)