Magia wspólnej gry, Pionkiem po planszy

Długie gry planszowe

Ile trwa rozgrywka typowej planszówki? 15 minut? 20? 40? Niekoniecznie. W poniższym zestawieniu prezentujemy gry planszowe na długie wieczory, przy których będziemy cieszyć się zabawą nawet przez kilka godzin.

Monopoly

Czas trwania rozgrywki: 180 minut

Legenda głosi, że przy tej grze rozpadają się najszczęśliwsze małżeństwa i najtrwalsze przyjaźnie. Czy to prawda? Możecie przekonać się sami, siadając do rozgrywki. Każdy z graczy wciela się tutaj w początkującego handlarza nieruchomościami i wykonuje okrążenia wokół planszy, starając się zakupić najlepsze dostępne nieruchomości. Celem gry jest wyeliminowanie (doprowadzenie do bankructwa) pozostałych graczy.

Talisman: Magia i miecz

talisman magia i miecz

Czas trwania rozgrywki: 120 – 180 minut

Miłośnicy fantasy pamiętają z pewnością wcześniejsze wydania tej znakomitej gry. Aktualnie na rynku dostępna jest nowa, odświeżona wersja zapewniająca identyczne możliwości wielogodzinnej zabawy w kilka osób. Każdy z graczy steruje jednym z herosów żyjącym w magicznym świecie. Celem gry jest jak najszybsze dotarcie do centrum planszy, gdzie według legendy znajduje się najpotężniejszy z artefaktów – Korona Władzy. Przeszkadzają w tym różnorakie potwory oraz… pozostali uczestnicy, którzy chcą zdobyć skarb dla siebie.

Catan

catan

Czas rozgrywki: +60 minut

Gry ekonomiczne mają to do siebie, że wymagają strategicznego myślenia rozłożonego na wiele tur do przodu. Jedną z takich gier jest „Catan” – odświeżona wersja znana wcześniej jako „Osadnicy z Catanu”. Jako przywódca jednej z nacji zamieszkującej tytułową wyspę musimy zapewnić naszemu ludowi zwycięstwo w walce o zasoby naturalne. Robimy to, budując osady oraz sieci dróg, jednocześnie blokując takie możliwości innym graczom.

Sid Meier’s Civilization: Gra Planszowa

sid meier s civilization

Czas rozgrywki: 180 minut

Seria Civilization znana jest przede wszystkim miłośnikom gier komputerowych. Miłośnicy planszówek mogą jednak cieszyć się dedykowaną wersją stworzoną właśnie dla nich. Zestaw zawiera wszystko, co jest niezbędne do budowania własnego imperium: żetony budynków, pionki armii, karty technologii i wiele innych elementów pozwalających na wielogodzinne budowanie państwowości, dyplomację i prowadzenie działań wojennych.

CZYTAJ:  Gry z odrobiną magii

Gra o Tron

gra o tron

Czas rozgrywki: 180 minut

Niedokończona jeszcze seria Pieśni Lodu i Ognia (w skład której wchodzi m.in. tytułowa „Gra o tron”) liczy sobie obecnie 8 wydanych w Polsce książek. Ich przeczytanie zajmuje mnóstwo czasu, podobnie jak rozgrywka w planszową wersję historii. Do dyspozycji otrzymujemy w niej 6 Wielkich Rodów i 10 tur na zdobycie jak największej ilości terenów. Ten, kto wygra, będzie miał prawo zasiąść na Żelaznym Tronie i rządzić całym Westeros. Nim do tego dojdzie, gracze muszą wygrywać bitwy, nawiązywać sojusze lub (w razie potrzeby) łamać je dla osiągnięcia własnych korzyści.

Gry planszowe na długie godziny doskonale sprawdzają się w czasie wolnych wieczorów spędzanych z rodziną lub znajomymi. Mamy nadzieję, że wspomniane wyżej tytuły pozwolą Wam na beztroską zabawę przez długi czas, zwłaszcza w tym okresie, gdy za oknem szybko robi się ciemno.

Autor: Redakcja, 18 stycznia 2019