Pionkiem po planszy

Od kiedy grać z dzieckiem w gry planszowe?

Planszówki to nie tylko rozrywka i zabawa. Odpowiednio dobrane stymulują dzieci do rozwoju, poprawiają pamięć, edukują, sprzyjają kreatywności, a także uczą radzenia sobie z emocjami – wygrane i sromotne klęski przeżywają podczas gry w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku. Od kiedy grać z dzieckiem w gry planszowe, żeby odnosiło z tego korzyści i miało frajdę? Psychologowie mówią, że można zagrać już z dwulatkiem. Podpowiadamy, jakie gry planszowe wybrać na początek.

Nauka przez zabawę

„Fundels Baw się i Ucz” to idealna seria na początek. Połączenie zabawy i nauki przynosi lepsze efekty, bo podczas zabawy mózg dziecka jest niemal o 70 proc. bardziej wydajny niż wówczas, gdy zajmuje się tylko nauką. W grach z serii „Nauka i zabawa” maluchy uczą się poznawać i dopasowywać kształty i kolory, poznają cyfry i stawiają pierwsze kroki w trudnej sztuce pisania. Starsze dzieci mogą w ten sposób uczyć się języka angielskiego lub tabliczki mnożenia. To gry, które dają naprawdę dużo możliwości, a ich poręczne opakowanie w formie małej walizeczki pozwala je zabrać ze sobą w podróż, do parku, na wakacje. Gry dla młodszych dzieci są dodatkowo wodoodporne.

Z tej serii dla starszaków polecamy: „Fundels Rysowanie z użyciem cyfr”, „Fundels Zabawa cyframi”, „Nauka angielskiego”.

fundels, od kiedy grać z dzieckiem w gry planszowe

Zagraj i śpij

„Pewnego razu” to gra, w którą warto grać z dzieckiem przed snem, bo chodzi w niej o to, żeby uśpić jedno z czterech zwierzątek. Najpierw jednak trzeba zgromadzić odpowiednie akcesoria związane ze spaniem – piżamę, kapcie, szczoteczkę do zębów i misia do snu. Kiedy już któryś z graczy przygotuje zwierzaka do snu, musi jeszcze opowiedzieć mu bajkę na dobranoc. Może się zdarzyć, że ta bajka uśpi samego gracza…

Warto spisywać lub nagrywać dobranocki opowiadane przez maluchy – będą wspaniałą pamiątką. Zwłaszcza że w grę mogą grać już dwulatki.

Tytuł zdobył główną nagrodę Komitetu Ochrony Praw Dziecka w kategorii Zabawki dla dzieci w wieku 3-7 lat.

pewnego razu, od kiedy grać z dzieckiem w gry planszowe

CZYTAJ:  W co pograć z córką?

W co się ubrać?

Ta fraza będzie wracać w ich dorosłym życiu, warto więc się na nią przygotować. A tak na serio, dzieci lubią ubierać lalki i pluszaki, same też chętnie się  przebierają. Gra „W co się ubrać” pozawala im mieć z tego jeszcze większą frajdę, a przy okazji uczyć, jak dobrać odzież odpowiednio do pogody, jakie stroje na zimę, jakie latem. Być może to właśnie ta gra pozwoli wyeliminować pytanie stawiane w dorosłym życiu: czy kwiatek pasuje do kożucha?

Pierwsze kroki małe stylistki i mali styliści mogą stawiać już w okolicach trzecich urodzin. W zestawie jest 8 laleczek i 54 stroje – możecie więc zrobić domowy pokaz mody.

w co się ubrać, od kiedy grać z dziećmi w gry planszowe

Razem do celu

„Mali detektywi” to tytuł łączący elementy gry detektywistycznej i korporacyjnej, w którym gracze wspólnie realizują zadania prowadzące do zwycięstwa. Dzięki zespołowemu dążeniu do celu mogą w niej brać udział nawet trzyletnie maluchy. Reguły gry oparte są na zasadzie memory – trzeba zapamiętać, gdzie zostały ukryte określone przedmioty. Wszystko to dzieje się pod presją czasu… „Mali detektywi” to fantastyczna gra rodzinna, podczas której nikt się nie nudzi.

mali detektywi, od kiedy grać z dzieckiem w gry planszowe

Właściwie wydaje nam się, że pytanie postawione w tytule – od kiedy grać z dzieckiem w gry planszowe – jest bezzasadne. Gry to przecież nasza rozrywka od kolebki.

CZYTAJ:  Gry dla czterolatka
Autor: Redakcja, 26 maja 2018