Magia wspólnej gry

W co grać z rodziną przy świątecznym stole?

Świąteczne rodzinne spotkania to okazja do wspólnego spędzenia czasu, rozmów, spacerów.  Jak jeszcze spędzić te święta razem bez nudy? Proponujemy planszówki. Nad planszą nigdy nie jest nudno, a do wyboru jest wiele wariantów: gry drużynowe, edukacyjne, zręcznościowe, korporacyjne, karciane, strategiczne… 

Jakie gry na święta wybrać, żeby połączyć nad planszą różne pokolenia, umiejętności i temperamenty? Oto kilka propozycji:

Nie ma nudy w święta!

Jeśli szukacie gry dla dzieci na święta, Jungle Speed z pewnością się sprawdzi i to nie tylko dla najmłodszych. To gra, w której liczy się spostrzegawczość i refleks. Zwycięża ten, kto jak najszybciej pozbędzie się swoich kart, ale zasady gry nie są skomplikowane. Rozgrywka polega na wykładaniu kolejnych kart przez graczy i w sytuacji, kiedy na stole pojawią się dwie lub więcej o takim samym symbolu w czasie jednego odkrycia kart, należy przechwycić jak najszybciej drewniany totem, dołączony do zestawu. Ten, kto przegra pojedynek, zbiera wszystkie odkryte karty zwycięzcy. Dużo śmiechu podczas gry oraz równe szanse bez względu na wiek i umiejętności to niewątpliwie ogromna zaleta gry.

CZYTAJ:  Najlepsze gry pod choinkę

Na podobnych zasadach działają rozgrywki w grze Na końcu języka. Zestaw zawiera dwie talie, dzięki czemu gra nie znudzi się szybko. Rozgrywka polega na odkrywaniu przez graczy kolejnych kart i pojedynku w sytuacji, gdy na stole pojawią się dwa identyczne obrazki. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart.

Inną znaną karcianką jest Czarny Piotruś. To gra na rodzinne święta, która łączy pokolenia. Któż z nas nie grał z Czarnego Piotrusia?! Teraz możecie wybrać talię z ulubionymi bohaterami, np. Iniemamocni. Zasady są proste – wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart. Każda z dwunastu kart w talii ma swój odpowiednik, trzynasta – Czarny Piotruś – jest samotna, a kto ma ją w swojej puli, powinien się jej jak najszybciej pozbyć.

W drużynie siła

W święta chcemy spędzić czas wspólnie, w Kalamburach rozgrywki odbywają się drużynowo. Gra polega na przedstawieniu bez słów, za pomocą gestów, wylosowanych haseł. Wygrywa drużyna, która trafnie odgadnie najwięcej haseł, ale w przypadku Kalamburów nie jest najważniejszy wynik końcowy a dobra zabawa podczas odgadywania i przedstawiania haseł. Kalambury sprawdzą się jako doskonała gra rodzinna na święta.

To będą białe święta

W ostatnich latach w święta brakuje nam śniegu. Pięknych, białych płatków, które obserwujemy przez okno w blasku światełek choinki, chrzęstu pod butami, radosnej jazdy na sankach. Natomiast nigdy nie brakuje go himalaistom w drodze na szczyt K2. Nie, nie musicie sami zdobywać szczytu, wystarczy planszówka K2 i odrobina wyobraźni. W tej grze gracze poruszają himalaistami w drodze na szczyt i z powrotem. Muszą wziąć pod uwagę zmienne warunki pogodowe, aklimatyzację wspinaczy, wyczerpanie sił fizycznych. Wędrówka jest trudna i pełna niebezpieczeństw. W grze liczy się strategia i umiejętność planowania, z K2 na pewno nie zaznacie nudy. To naprawdę fajna gra na święta.

CZYTAJ:  Gry, które rozwijają wyobraźnię

W kategorii fajne gry planszowe na święta znajdziecie o wiele więcej tytułów. Zamiast po raz kolejny oglądać świąteczny serial, warto rozegrać partyjkę. Dobra zabawa gwarantowana!

Autor: Redakcja, 20 grudnia 2018