Magia wspólnej gry

Gry, które rozwijają wyobraźnię

Kreatywność to słowo, które pojawia się w kontekście rozwoju już od niemowlęctwa. Kreatywne zabawki stymulują rozwój najmłodszych, kreatywne zadania pomagają zrozumieć trudne zagadnienie nauk ścisłych niejednemu uczniowi, a kreatywne myślenie to punkt, który na stałe wpisał się w wymagania rekrutacyjne firm z wielu branż.  Kreatywność jest pożądana. Co nam ona daje? Nie tylko pokazuje nowe rozwiązania starych problemów, ale też dzięki niej powstają wynalazki. To, co kiedyś wydawało się jedynie fantazją, zyskuje realne kształty.

Jak rozwijać kreatywność? Jest wiele sposobów, np. słuchanie muzyki, czytanie książek, wykonywanie rutynowych zadań w inny niż dotychczas sposób albo… granie w gry – co jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

Dla najmłodszych

Gry rozwijające kreatywność to nie tylko zabawa, ale też nauka podana w najbardziej przyjaznej formie. Fundels. Rysowanie z użyciem cyfr daje możliwość ćwiczenia pisowni cyferek, ale także ich zapamiętywania i rozpoznawania przez uruchomienie wyobraźni. Bo przecież „6” wygląda jak zwinięta trąba słonia, a „3” jak skrzydła motyla. Dodatkowo producenci gry wykazali się wyobraźnią i spakowali ją w bardzo poręczne pudełko, które można zabierać ze sobą niemal wszędzie, by uniknąć nudy.

fundels

Klasyka

Jak ćwiczyć wyobraźnię? Grać w znane od stuleci szachy – klasyk, który rozwijał kreatywne myślenie wielu wielkich tego świata. Strategiczne rozgrywki na szachownicy to przecież ogrom możliwości dla wyobraźni. Kultową już grą stały się Scrabble, gdzie wyobraźnia i kreatywność to kluczowe pojęcia podczas rozgrywek. Tworzenie słów z dostępnych graczowi liter – oczywiście w granicach akceptowanych przez słownik – pomoże w tym, „aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”.

scrabble, gra planszowa

CZYTAJ:  Gry, które uczą

Jak rozwijać wyobraźnię?

W Dolinie Kupców tylko najmądrzejsi, najprzebieglejsi i kreatywni handlarze mogą dołączyć do gildii. Proste zasady gry, piękne grafiki oraz angażujące rozgrywki to wielkie atuty tytułu. Gra bazuje na mechanice tworzenia własnej talii podczas rozgrywki potrzebnej, by zbudować stoisko. By wygrać, trzeba zbudować w Dolinie Kupców osiem straganów, każdy kolejny większy od poprzedniego. Do zdobycia przewagi i zwycięstwa potrzebna jest tu wyobraźnia.

dolina kupców, gra planszowa

Kreatywność to także kluczowa kompetencja w pracy detektywa, jak i graczy, którzy zechcą rozegrać partię Detektywa – kryminalnej gry planszowej. Ten kooperacyjny tytuł pozwala wcielić się w rolę detektywa i poprowadzić najważniejsze dochodzenia. Zmierzyć się z czasem i przestępcami oraz ich przebiegłością. Gra składa się z pięciu różnych spraw kryminalnych (każda sprawa to 36 kart – karta kładki i 35 kart tropów). Gracze muszą czytać między wierszami i polegać na własnej wyobraźni w dążeniu do zwycięstwa.

detektyw, gra planszowa

Godziny spędzone nad planszą to przyjemna rozrywka, czas z przyjaciółmi lub rodziną, ale także praca nad własnym rozwojem, bo kreatywność to cecha ceniona dziś w każdym obszarze życia.

CZYTAJ:  Gry karciane dla dzieci
Autor: Redakcja, 24 listopada 2018