Magia wspólnej gry

Gry ćwiczące dobrą pamięć

Gry towarzyskie to nie tylko dobra zabawa w gronie rodziny i znajomych. To również bardzo często całkiem niezły trening dla naszego refleksu, koncentracji, wyobraźni czy choćby umiejętności zapamiętywania i kojarzenia faktów. Dlatego też w dzisiejszym zestawieniu proponujemy kilka sprawdzających się w towarzystwie gier na pamięć.

Shuffle Cluedo

Jeśli chodzi o gry na pamięć i koncentrację dla dorosłych, nie ma chyba lepszego treningu szarych komórek niż rozwiązywanie skomplikowanej sprawy morderstwa. Taką możliwość dostajemy w „Shuffle Cluedo”, gdzie wcielamy się w jednego z gości domu, w którym właśnie popełniono zbrodnię. Badamy tropy, snujemy wnioski i odsuwamy od siebie podejrzenia. Wszystko po to, aby rozwiązać zagadkę przed innymi.

Uga buga!

Jeśli przyjąć, że „Uga Buga!” jest grą historyczną to czasy prehistorii musiały być zaiste wesołe. Zwłaszcza rozmowy przy ognisku, których powyższy tytuł jest jakby symulatorem. W „Uga Buga!” zadaniem graczy jest prowadzenie ciągłej rozmowy, dodając do wcześniej wypowiedzianej zbitki kolejne elementy. Każdy z uczestników otrzymuje zestaw kart ze słowami i musi po kolei dołączać je do coraz dłuższego łańcucha słów wymawianych przez innych graczy. Ten, kto wytrzyma najdłużej bez pomyłki zostaje wodzem plemienia… przynajmniej do czasu kolejnej rozgrywki.

Wiewióry

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że „Wiewióry” to nieskomplikowana zabawa. Dopiero rozgrywka otwiera nam oczy i dochodzimy do wniosku, że to doskonała gra pamięciowa.

Każdy z maksymalnie czterech graczy wciela się w jedną z sympatycznych wiewiórek, a jego zadaniem jest zgromadzenie zapasów na zimę. Aby nie było zbyt łatwo, nim zdobędziemy orzeszki, musimy minąć pola z zakrytymi obrazkami zgadując, co może się na nich znajdować. Poprawne odgadnięcie daje nam możliwość przejścia na kolejne pole, niepoprawne powoduje konieczność zapamiętania obrazka na przyszłość. Chyba, że ktoś przejdzie przez nie w swojej rundzie, albo zmieni zasady gry zdobywając szybciej orzeszka.

CZYTAJ:  Gry na spostrzegawczość

Shuffle Zgadnij kto to?

„Zgadnij kto to?” w wydaniu karcianym to doskonała zabawa dla dwóch i więcej graczy. Cel zabawy jest prosty – należy w jak najkrótszym czasie znaleźć poszukiwaną osobę spośród stosu dostępnych wizerunków. Aby to osiągnąć, musimy zadawać konkretne pytania i usuwać z talii karty niepasujące do udzielanych odpowiedzi. Co więcej, zabawę jesteśmy w stanie urozmaicić dzięki specjalnej aplikacji na smartfony, pozwalającej dołączyć do rozgrywki np. przerobione zdjęcia znajomych.

Jednym słowem

Gry słowne to jeden z najpopularniejszych typów zabaw. Dlatego też „Jednym słowem” powinno spodobać się zarówno Tobie, jak i Twoim gościom.

W czasie rozgrywki wybiera się jedną osobę, której zadaniem jest znalezienie odpowiedzi na podstawie podawanych przez innych graczy wskazówek. Ale uwaga – użyć można tylko i wyłącznie jednego słowa!

Powyższe zestawienie gier na pamięć i koncentrację dla dorosłych i dzieci pozwala nam zorganizować pasjonujące rozgrywki zarówno w czasie imprez ze znajomymi, zjazdów rodzinnych, jak i leniwych wieczorów w domowym zaciszu. Wystarczy zaopatrzyć się w któryś z tych tytułów, aby nie tylko miło spędzić czas, ale również poprawić pracę naszego mózgu.

Autor: Redakcja, 20 maja 2019