Magia wspólnej gry

Gry na spostrzegawczość

Gry planszowe to nie tylko świetny pomysł na zabawę. Co więcej, ćwiczą one też pamięć, koncentrację i spostrzegawczość. Rozgrywki są też świetną lekcją radzenia sobie z emocjami, bo nad planszą nigdy ich nie brakuje, a czas spędzony nad wspólną grą to nauka i zabawa dla dzieci i dorosłych. Spośród tytułów dla najmłodszych warto zwrócić uwagę na gry na spostrzegawczość. Oto nasi faworyci w tej konkurencji:

Skarpetki

Wesoła gra dla najmłodszych (4 lata), w której koncentrację i spostrzegawczość gracze ćwiczą, odnajdując pogubione w czasie prania skarpetki. Dodatkowym utrudnieniem jest dopasowanie skarpetek do stroju wybranych przez graczy postaci. Ta gra na spostrzegawczość może się przydać także w codziennych zmaganiach malucha z własną garderobą.

skarpetki, gra

CZYTAJ:  Jak połączyć naukę z zabawą?

Kurnik

Na podobnej zasadzie rozgrywa się Kurnik. Jednak zamiast skarpetek gracze muszą odnaleźć w kurniku pełnym kur te, które wysiadują jajka. Kury wysiadujące jaja są w innym kolorze. Trzeba się dobrze skupić na grze, żeby je dostrzec.

Na rozłożonych na stole sześciu kartonowych gniazdach leżą ułożone kartoniki z wizerunkiem kury, po ich drugiej stronie są jajka w pięciu kolorach – żółtym, niebieskim, zielonym i białym. Jedno gniazdo pozostaje wolne. Zadaniem graczy jest dopasowanie kury do koloru jajek, jakie znosi.

kurnik, gra

Forest

Wyprawa do świata baśni zawsze ma czegoś nauczyć. Nie inaczej jest w grze Forest. W kategorii gry na spostrzegawczość łączy magię, naukę taktycznego myślenia i liczenia do siedmiu. Zadaniem graczy jest bowiem ułożenie z kart zaczarowanego lasu, który zamieszkują bajkowe postaci. Należy jednak bacznie rozglądać się za sowami, skrzatami, żabami i wróżkami. Ważne, żeby było ich siedem… to klucz do zwycięstwa.

forest, gra

CZYTAJ:  Gry dla czterolatka

Fundels Kolory i Kształty

Jak opisać otaczający nas świat za pomocą prostych kształtów? Fundels Kolory i Kształty to gra nie tylko na spostrzegawczość, ale także zabawa rozwijająca orientację przestrzenną. W zestawie znajduje się pula kart z obrazkami, które należy skopiować za pomocą kart z drugiej talii – są na nich kształty na przezroczystych kartach, które nakładane na siebie, utworzą obrazek z pierwszego zestawu kart. Ta zabawa uczy, jak rozpoznawać kolory, kształty, rozmiary, uczy nazywać figury oraz ich zmieniające się kształty w różnych konfiguracjach. Dodatkową zaletą zestawu są wodoodporne karty zapakowane w poręczne opakowanie.

fundels, kolory i kształty

Autor: Redakcja, 28 października 2018