Zagraj o swój biznes

Gry planszowe a integracja pracowników

Coraz więcej firm i przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę, że efektywny zespół to zgrany zespół. Stąd rosnąca popularność strategii team buildingowych, których celem jest stworzenie zwartej kadry pracowników. I choć fachowcy prześcigają się w tworzeniu nowych sposobów budowania spójności w grupie, to jedną z najprostszych metod znamy już od dawna. Kto z nas nie grał w warcaby czy chińczyka? Kto nie marzył o zarabianiu ogromnych kwot na hotelu wybudowanym w Wiedniu? Kto nie zastanawiał się jakie słowo można ułożyć z liter „ź”, „ć”, „ó”, „ż”, „ń”?

Team building

Wszyscy managerowie i pracodawcy zdają sobie sprawę, że stworzenie zgranego zespołu, w którym panuje pozytywna atmosfera, to jeden z kluczowych czynników, decydujący o jakości pracy. Dobra atmosfera to obopólna korzyść, zarówno dla pracodawcy jak i dla pracowników. W końcu kto chciałby codziennie spędzać czas w towarzystwie nielubianych osób?

Budowa odpowiedniej atmosfery i wzajemnego zaufania to proces długotrwały, którego nie sposób przeprowadzić podczas codziennego dnia wypełnionego zawodowymi obowiązkami. Stąd coraz większe zainteresowanie metodami budowania zespołu (ang. team building). To właśnie one mają wzmocnić zespół i poprawić jego funkcjonowania, zarówno podczas pracy nad projektami, jak w zakresie wzajemnych kontaktów, nie tylko tych zawodowych.

Co daje praca w zespole?

Badania pokazują, że praca w grupie przynosi lepsze efekty niż ta wykonywana w pojedynkę. Efektem tego jest m.in. duża popularność „burzy mózgów”, jako sposobu rozwiązywania problemów czy tworzenia nowych rozwiązań.  W końcu „co dwie głowy to nie jedna”. Poszczególni członkowie zespołu dysponują różnymi informacjami, odmiennymi punktami widzenia, dzięki czemu wspólnie tworzą niepowtarzalną jakość. Na jej powstanie wpływ ma również fakt, że członkowie teamu mogą się wzajemnie motywować, na bieżąco korygować błędy czy zachęcać do wzmożonego wysiłku.

plansza do gier

Dlaczego spójność?

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że spójność to cecha dobrego zespołu. Im bardziej spójny zespół, tym skuteczniejsze będą jego działania. Badania psychologiczne dostarczają dowodów na to, że dla budowania grupowej spójności najważniejsze jest zaangażowanie we wspólne działanie.  Szczególnie dobrze widać to na przykładzie teamów, którym wręcz automatycznie przypisujemy silne więzi, np. plutonów, załóg wojskowych czy drużyn sportowych. Najsilniejsza zależność między spójnością zespołu a efektywnością działania jest właśnie w drużynach sportowych. Co więcej, członkowie spójnych zespołów deklarują większą satysfakcję z wykonywanych działań. Kto nie chciałby mieć pracowników, rozumiejących się bez słów, niczym piłkarze na boisku?

Skoro najważniejsze dla grupowej spójności jest zaangażowanie w działanie, to najbardziej efektywne będą te zespoły, których członkowie mają przed sobą wspólne zadanie do wykonania. Co ważne, zależność ta działa w obie strony. Zatem już samo zaangażowanie członków zespołu w działanie wymagające współpracy będzie nasilać spójność grupy.

CZYTAJ:  Jak przy pomocy gier wzmacniać kreatywność pracowników?

Jak przekuć rywalizację we współpracę?

Odpowiedzi na to pytanie dostarcza eksperyment tureckiego psychologa – Sherifa. Zorganizował obóz dla 22 chłopców, których losowo podzielił na 2 drużyny: Orłów i Grzechotników. Początkowo spędzali czas na wspólnej zabawie i grach, jednak wraz z upływem czasu pojawiało się coraz więcej konfliktów między drużynami. Ostatecznie chłopcy nie chcieli nawet jadać wspólnie posiłków! Nie pomogły propozycje wspólnych zabaw. Konflikt został zażegnany dopiero, gdy przed chłopcami postawiono zadanie, którego żadna z drużyn nie mogłaby wykonać samodzielnie, np. holowanie zepsutego samochodu obozowego. Wniosek? Skuteczną metodą zmniejszenia rywalizacji między pracownikami będzie postawienie przed nimi wspólnego zadania.

gra w szachy

Z teorii do praktyki

Znając mechanizm budowania spójność grupowej tworzenie własnych strategii team buildingowych staje się znacznie prostsze. Wiele firm oferuje gotowe propozycje zadań i metod budowania zespołu. Do najpopularniejszych należą paintball, olimpiady czy imprezy survivalowe. Jednak te metody wiążą się z wieloma dodatkowymi aspektami, jak np. konieczność zorganizowania dłuższego wyjazdu. Nie sposób pominąć także faktu, że nie wszystkim osobom przypadną do gustu tak wymagające zadania. Trudno budować zespół, gdy wśród jego członków brakuje entuzjazmu i energii.

Zdecydowanie prostszym ale równie skutecznym rozwiązaniem będą planszówki. Nie wymagają one specjalnej przestrzeni, wyjątkowych umiejętności fizycznych i intelektualnych czy poważnych zmian w harmonogramie dnia. Na dodatek dobrze je znamy, bo w dzieciństwie były popularną rozrywką! A to co znane – jest lubiane.

gra korporacyjna

Monopoly, Eurobusiness czy Scrabble to tylko początek listy najpopularniejszych gier planszowych. Ich oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadać jego zainteresowaniom. Gry logiczne, ekonomiczne, edukacyjne czy łamigłówki mają swoich oddanych wielbicieli. Świetnym rozwiązaniem będą strategiczne gry planszowe, które nie tylko zapewnią dobrą zabawę i chwilę oddechu od natłoku codzienności, ale także zmuszą do umysłowej gimnastyki i opracowania wspólnych strategii działania. Wspólna strategia=wspólny cel=wzrost spójności. A o to właśnie chodzi!

W erze zabiegania, ciągłego niedoczasu i spłycenia wzajemnych kontaktów m.in. pod wpływem internetowych komunikatorów znalezienie czasu na budowanie koleżeńskich relacji w pracy może być trudne. Rozwiązanie tego problemu jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy sięgnąć do tradycyjnych i dobrze znanych metod, by w czterech ścianach własnego biura, zbudować zgrany, a tym samym efektywny zespół.

Autor: Redakcja, 24 maja 2017