Pionkiem po planszy

Gry z czasów PRL-u

Gry historyczne to fantastyczny sposób na sprawdzenie swojej wiedzy, jak i na poznanie ważnych faktów czy dat w sposób niekonwencjonalny. Dla ich miłośników pozycji na półkach sklepowych nie brakuje. Dzisiaj skupimy się na konkretnym okresie w historii naszego kraju. Przez jednych znienawidzony, a przez drugich wspominany z pewnego rodzaju rozrzewnieniem. Mowa tutaj o czasach PRL-u. Na rynku pojawiło się sporo tytułów z nim związanych. Przyjrzeliśmy się im bliżej. Zobaczcie, po jakie gry z czasów PRL-u warto sięgnąć. Dajcie się więc porwać prosto do lat 80…

Reglamentacja. Gra na kartki

Kolejna gra wydana przez Instytut Pamięci Narodowej. Gotowi na rozgrywkę? Przygotujcie się na niełatwe zadania! Cofając czas, znajdziecie się w czasach PRL-u, a konkretnie w zimie roku 1983. Rozpoczniecie walkę o kartki na mięso, cukier i inne niezbędne towary. Jaki macie cel? Musicie zrobić zakupy przed zaplanowaną wizytą gości. Tutaj zaczynają się schody, gdyż towar w sklepie jest reglamentowany, a wasze kartki z przydziału w większości nie odpowiadają temu, co chcecie kupić. Co zatem zrobić? Kartki na potrzebne artykuły posiadają inne osoby stojące w kolejce, wasz sukces jest uzależniony od sprytu i pomysłowości – musicie wymieniać się z innymi graczami kuponami reglamentacyjnymi. Ale pośpieszcie się, bo sklepowa za chwilę skończy swoją herbatkę i rozpocznie się sprzedaż! Gra gwarantuje moc emocji, a jej twórcy zadbali o dynamikę rozgrywki. Jeśli macie szczęście, jesteście zręczni i posiadacie żyłkę do handlu, wygraną macie w kieszeni!

reglamentacja gra na kartki, gry z czasów prl-u

1989: Jesień Narodów

Niewiele osób miało nadzieję, że przesilenie nadejdzie, a zimna wojna się zakończy. 1989 rok będzie zapamiętany jako początek nowej ery; ustrój komunistyczny odchodzi, a jego miejsce zajmuje wolność, samostanowienie i równość… ale czy aby na pewno?

„Jesień Narodów” to gra dla dwóch osób. W jej trakcie będziecie kierować zmianami, jakie zaszły w Europie Wschodniej w latach 80. i 90. ubiegłego stulecia. Czy jesteście gotowi, aby pokierować losem przyszłych pokoleń?

1989 jesień narodów, gry z czasów prl-u

Kilka słów o grze

Niewątpliwą zaletą tytułu jest jej niepowtarzalny klimat i ciekawa fabuła, która jest ściśle związana z wydarzeniami z przełomu lat 80. i 90. Co ciekawe, ten okres historii jak dotąd jest słabo wykorzystany w grach planszowych. Mechanika i fabuła gry zostały skupione na walce pomiędzy różnymi grupami społecznymi. Rozgrywka toczy się zatem na polu ideologicznym i nie jest w żaden sposób próbą sił zbrojnych. Dzięki temu gra nabiera niepowtarzalnego charakteru.

CZYTAJ:  „Jesień Narodów 1989”

Pan tu nie stał!

Trwają lata 80., panuje centralne planowanie i wieczne niedobory na rynku, których nieodłącznym symbolem stały się kolejki sklepowe.

Na czym polega gra?

Na walce o towary deficytowe! Ale nie będzie to łatwe, gdyż inni gracze też pragną zdobyć Relaxy czy magnetofon szpulowy. Bądź czujny i obserwuj dokładnie, jaki towar pojawia się w sklepie i w sposób przemyślany rozdzielaj zadania pośród członków swojej rodziny. Pamiętaj, aby nie dać się wypchnąć z kolejki! Chyba że ktoś krzyknie prosto do ucha: „PAN TU NIE STAŁ!”

pan tu nie stał, gry z czasów prl-u

Jeśli chcecie więcej, mamy coś dla was! Gry z czasów PRL-u są coraz bardziej popularne, a co za tym idzie, pojawiają się nowe pozycje. Oto kolejne warte uwagi tytuły:

  • „Pan tu nie stał! Demoludy” – druga część gry „Pan tu nie stał!”. Tutaj jednak, zamiast stać w kolejkach, usiądziecie za kierownicą malucha, wartburga czy trabanta i pojedziecie do Demoludów. Może uda wam się wymienić polską wódkę na turecki kożuch?
  • „Strajk: Skok do wolności” – tytuł skupia się na wydarzeniach, które zmieniły bieg naszej historii – strajku w Stoczni Gdańskiej, podpisaniu porozumień sierpniowych i powstaniu „Solidarności”.
  • „W zakładzie – Lubelski Lipiec ‘80” – przenosi nas do Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie.

w zakładzie lubelski lipiec 80, gry z czasów prl-u

Mamy nadzieję, że gry z czasów PRL-u przypadną wam do gustu i dla jednych staną się miłym wspomnieniem dawnych czasów, a dla innych sposobnością poznania tego specyficznego okresu naszej historii.

CZYTAJ:  „Jak to wtedy było?” - gra łącząca pokolenia
Autor: Redakcja, 21 marca 2018